Gyorstöltő elektromos autó esetén
Nov 25, 2024
Ahogy az élet minden területén, úgy egy gyorstöltő az elektromos autó esetén is jó szolgálatot tud tenni. Számos tévhit terjeng akörül, hogy rendkívül káros az autó akkumulátorának az egyenáramú (DC) villámtöltés, ezért sokan az AC (váltakozó áramú) gyorstöltést választják.
Közben vannak olyanok is, akik pedig csak a DC töltőket használják a váltakozó áramú fali töltők helyett. Sok hasznos információt olvashatsz blogunkban a villanyautók működéséről, látogasd meg oldalunkat, és tudj meg minél többet róluk! Ma cikkünkben pedig a gyorstöltőkről lesz szó.
AC gyorstöltők
Az AC (vagyis váltakozó áramú töltés) gyorstöltők esetében az áram átalakítása az autón belül történik. Az effajta gyorstöltők teljesítménye általában 7 kW-tól 22 kW-ig terjed 1 és 3 fázis esetén, aminek köszönhetően már otthonunkban, kevesebb mint egy óra alatt fel tudjuk tölteni a kisebb kapacitású akkumulátorral rendelkező autónkat.
Az otthoni töltők mind váltakozó árammal töltenek, hiszen a DC (azaz egyenáramú töltés) töltők telepítése és üzemeltetése rendkívül macerás és költséges.
A mai modern és minőségi otthoni fali töltők rendkívül hatékonyak, sőt számos olyan extrát tartalmaznak, amelyek igazán megkönnyítik a használatukat, és még effektívebb töltést biztosítanak. A Voltie applikációval a töltő vezérelhető és felügyelhető, továbbá integrálható a háztartásbeli napelemrendszerrel is.
DC villámtöltők
Mint azt fentebb említettük, a DC gyorstöltők otthoni használatra nem igazán alkalmasak. Leginkább az utcán, parkolókban vagy kifejezett villámtöltő állomásokon találkozhatunk velük. hogy valaki telepítsen egy ilyen típusú töltőt, szinte az egész elektromos hálózatot korszerűsíteni szükséges. Emellett maga a készülék is igen költséges, továbbá a szervizelése, karbantartása is drága.
Pont emiatt találhatjuk meg őket például benzinkutakon, autópálya melletti pihenőknél, ahol a lehető legkevesebb idő alatt tölthetjük fel elektromos járművünket. Az egyik legismertebb DC töltőállomás a Tesla Supercharger. Ez azonban jelenleg leginkább Tesla autók töltésére képes, de egyre több helyen más elektromos autóval is használhatjuk.
Működésüket tekintve a DC töltők egyenesen az elektromos autó akkumulátorát töltik, nem pedig a jármű fedélzeti töltőjén keresztül zajlik a folyamat. Ez lényegesebben gyorsabb energiaátvitelt eredményez az AC gyorstöltőkhöz képest. Teljesítményük 50 kW-tól 350 kW-ig terjed. A 300 kW teljesítményt meghaladó töltést HPC-nek (High-power charging), azaz „ultratöltésnek” nevezzük.
Kép forrása: Über Energy
Tényleg károsabb a DC gyorstöltő elektromos autó esetén?
Az utóbbi években folytatott kísérletek alapján arra jutottak a szakemberek, hogy az egyenáramú gyorstöltés valóban nagyobb mértékben rontja az akkumulátor állapotát a váltakozó áramú töltéshez képest. Azonban a különbség szinte minimális.
Láthatjuk, hogy míg az DC töltők több energiaveszteséggel töltik fel az elektromos járművet, addig a AC verziók nagyobb hatékonysággal teszik meg. Ugyan minimálisan, de az egyenáramú villámtöltők használata nagyobb mértékben degradálja a járművön található akkut, mint a váltakozó áramú töltők. Mindemelett a DC töltőket nem szokás otthoni környezetben használni és telepíteni, hiszen lényegesen drágábbak minden szempontból.
Ha hosszú távra keresel jövőbiztos megoldást otthoni töltésre, akkor válaszd a mosolygós fejet fémházban, vagyis Voltie töltőnket! Egyedi szoftverfejlesztéseinkkel minden piaci igényre reagálunk, így nem kell amiatt aggódnod, hogy ha lecseréled villanyautódat, akkor új töltőre lesz majd szükséged. Elektromos autók töltéséről naprakész információkhoz juthatsz weboldalunkon, de kérdés esetén nyugodtan keresd kollégáinkat elérhetőségeinken!