AC vagy DC töltők: mi a különbség, és melyiket válasszuk?
Sep 24, 2024
Az elektromos autók térnyerésével egyre több kérdés merül fel a töltési technológiák kapcsán. Az egyik legfontosabb ezek közül, hogy melyik töltőtípust érdemes választani: az AC (angolul alternating current) vagy DC (angolul direct current) töltőt. Ebben a bejegyzésben most részletesen bemutatjuk a két technológia közötti különbségeket, valamint azt is, hogy melyik típus mikor lehet a legmegfelelőbb választás saját villanyautónk számára.
AC vagy DC töltők: mi a lényeges különbség?
Az AC vagy DC töltők közötti alapvető különbség az áram típusában rejlik. A két megoldás két különböző fajta áramot használ. Nemcsak másféle technológiával generálják őket, de eltérő tulajdonságokkal is bírnak, és másképp is mozognak. Az áram, ami a hálózatról érkezik, mindig AC, azaz váltakozó áram. Ezzel szemben az akkumulátorokban tárolt energia mindig DC. Ennek értelmében a hálózatról érkező áramot a töltők DC árammá alakítják, így az autónk akkumulátorában is tárolható lesz.
Az AC töltők a hálózati áramot közvetlenül juttatják el az autóhoz, amely a fedélzeti töltő segítségével alakítja át azt DC-vé. Ezek az eszközök éppen ezért általában lassabb megoldást jelentenek. Ezzel szemben a DC töltők közvetlenül egyenáramot biztosítanak az akkumulátornak, megkerülve a korlátozott teljesítményű fedélzeti töltőt. Ez sokkal gyorsabb megoldás, mivel a töltőállomás nagyobb teljesítményre képes, és nincs szükség a váltóáram DC-vé alakítására.
Az akkumulátorról, a fedélzeti töltőről és általában véve a töltéssel kapcsolatos tudnivalókról a Voltie blogján már több érdekes és informatív cikkben is foglalkoztunk.
Melyiket érdemes választanunk?
Habár mindkét töltési megoldásnak megvannak a maga előnyei, érdemes tudni, hogy az AC töltők jóval lassabban töltik fel az autót, különösen a nagyobb akkumulátorral rendelkező modelleket. Ennek oka, hogy a fedélzeti töltő kapacitása határt szab annak, hogy milyen gyorsan lehet tölteni a járművet.
Ezzel szemben a DC töltők jelentősen gyorsabbak. Képesek akár 150 kW-nál is nagyobb teljesítménnyel működni, ami lehetővé teszi, hogy a töltési időt minimumra csökkentsük. Egy átlagos elektromos autót AC töltéssel például 2-8 óra alatt lehet feltölteni, DC-vel azonban akár 15-60 perc alatt is. Ez nemcsak a hosszú utak során, de utazás előtt is hasznos lehet, hiszen nagyobb magabiztossággal és biztonságérzettel ülhetünk a volán mögé.
Érdemes továbbá tudni, hogy az AC töltés hatékonysága általánosan elfogadott adatok alapján 85%, míg a DC ezzel szemben 95%-os. Ez azt jelenti, hogy az előbbinél közel 15% energiaveszteség lép fel, míg az utóbbi során csak 5%. Az AC töltésre gyorstöltőként, míg a DC-re villámtöltőként vagy ultratöltőként hivatkozik a magyarországi villanyautós szaknyelv.
Min múlik még a töltési sebesség?
A töltési sebesség a töltési megoldáson túl egyéb tényezőkön is múlhat. Ilyen például az autónk akkumulátorának állapota, de akár a környezeti tényezők is számottevőek lehetnek. Az azonban, hogy milyen töltőt választunk, rengeteget számít.
Összességében elmondható, hogy az AC töltés lassabb, és minimálisan több energiaveszteséggel jár. A DC ezzel szemben gyorsabb és hatékonyabb. Használata azonban drágább lehet, utcai DC gyorstöltőt pedig nehezebb lehet találnunk.
Ha szeretnéd elkerülni a nyilvános töltőállomásoknál történő várakozást, érdemes megismerned a Voltie megoldásait. Ezek kényelmesen és hatékonyan teszik lehetővé akkumulátorod gyors és biztonságos feltöltését, ráadásul teljes optimalizálhatóság mellett.