Otthoni fali töltő kisokos
2024. nov. 18.
Az elektromos autók esetén az otthoni fali töltő sok esetben már szinte elengedhetetlen tartozék. Ugyanis az utcai vagy egy parkolóházban végzett töltés idővel sokkal költségesebbé és kényelmetlenebbé válik.
Az e-autókról és azok töltéséről blogunkon sok hasznos cikkeket találhatsz, most pedig segítünk abban, hogy kiválaszd az ideális otthoni lehetőséget!
Gyári töltő kontra otthoni fali töltő
A villanyautóhoz vásárolhatunk olyan töltőt is, melyet egyszerűen, a konnektorba dugva használhatunk az autónk feltöltésére. Azonban ez a töltési mód általában lényegesen lassabban és kevésbé hatékonyan táplálják elektromos árammal a gépjárművünk akkumulátorát. Ezeket hívjuk ún. vésztöltőknek, a nevéből is adódóan nem mindennapi használatra tervezték őket.
Továbbá a háztartási dugaljak nincsenek ekkora mértékű, folyamatos igénybevételre felkészítve, ezáltal a rendszeres használatukkal az otthonunk áramellátását is veszélyeztetjük. Ennek ellenére sokan alkalmazzák, hiszen legegyszerűbb módja a villanyautók feltöltésének.
Ezzel szemben a fali töltő sokkal biztonságosabban, hatékonyabban és gyorsabban képes feltölteni az elektromos autók akkumulátorát. A dinamikus teljesítménymegosztásnak köszönhetően egyenletes áramelosztás történik a fogyasztók között. Meglévő vagy tervezett napelemes rendszerrel is könnyedén integrálható. Továbbá, számos olyan biztonsági funkcióval került kialakításra a töltő, melyek védik az otthonod áramrendszerét.
Voltie fali töltőnk az applikációnak köszönhetően folyamatos frissítéseket kap, aminek köszönhetően nem kell aggódnod azon, hogy a jövőbeli villanyautóddal nem lesz majd kompatibilis.
AC vagy DC?
A villanyautót tölthetjük váltakozó (AC) vagy egyenárammal (DC). Az otthoni fali töltők túlnyomó többsége váltakozó árammal működik, hiszen a DC-töltők telepítése és üzemeltetése rendkívül költséges és egyáltalán nem praktikus. Az otthonunkban több órát töltünk, így nem szükséges félóra alatt teljes töltöttséget elérnünk. Az AC-töltők lényegesen egyszerűbben működnek: nem maguk alakítják át az otthoni hálózatból jövő váltakozó áramot egyenárammá. Mindezt a villanyautóban található töltésvezérlő kezeli, leegyszerűsítve ezzel a folyamatot.
Az AC (váltakozó áramú) fali töltőkből két típus létezik: egyfázisú és háromfázisú. Az előbbin 1 fázison keresztül tölt a töltő 230 Volt feszültségen, míg az utóbbi fázisonként 230 Volt feszültséget ad le (összesen 400 V-t).
Az otthoni áramrendszer paramétereiről
Kiemelten fontos, hogy fali töltő vásárlás és telepítés előtt nézd meg, hogy villanyautód milyen töltésre képes, illetve hogy az otthonod áramellátása elbírja-e azt.
Ha autónk csak egyfázisú töltésre képes, akkor az “Type 1” csatlakozóval van ellátva. A mai modern elektromos autók ún. “Type 2” csatlakozóval rendelkeznek, amelyek 1 vagy 3 fázisú töltés befogadására képesek.
Ha a töltő telepítése előtt járunk, akkor méressük fel szakemberrel, hogy elegendő mennyiségű elektromos kapacitás áll-e rendelkezésre a házunkban. Azt ajánljuk, hogy a teljes folyamatot bízd szakemberre, hiszen egy rosszul kialakított rendszer hatalmas biztonsági kockázatot jelent.
Ha felkeltette az érdeklődésedet a Voltie otthoni fali töltőnk, illetve telepítési megoldásaink, weboldalunkon minden hasznos információt megtalálsz. Kérdés esetén keress minket bátran elérhetőségeinken!