Elektromos vs. hagyományos üzemanyag: melyik a gazdaságosabb?
2024. máj. 9.
Az, hogy vajon az elektromos vs. hagyományos üzemanyag közül melyik a gazdaságosabb, sok vita alapját képezi. Cikkünkben bemutatjuk, mi mindentől függhet az elektromos töltés ára, és hogy viszonyul ez a hagyományos (pl. benzin) megoldásokhoz!
Az elektromos vs. hagyományos üzemanyag költségei
Fontos előre leszögeznünk: a benzinkutak és a töltőállomások árai egyaránt állomásfüggőek. Ami azonban nem tűnik úgy, hogy egyhamar megváltoznak, az az áram és a benzin ára. Egy konkrét példával szemléltetve:
egy 10-15 éves személygépkocsi esetén 100 kilométert dízel- és benzinüzemű autóval is 5000-6000 Ft közötti összegért tehetünk meg (8 literes átlagfogyasztáson),
míg ugyanez a távolság elektromos autóval, otthoni töltéssel 600-1200 Ft-ért, villámtöltőről kb. 3000 Ft-ért, nyilvános gyorstöltőről pedig kb. 2000-2500 Ft-ért tehető meg (17 kWh-s átlagfogyasztáson).
Töltési költségek: mi minden befolyásolja őket?
Az elektromos töltés költsége tehát minden esetben jóval kedvezőbb a benzin- vagy dízelolajénál– ám ahogy láthattuk, az árfekvésük nem egységes. Ennek oka részben a töltőtípusokban, részben az aktuális áramáraktól és a töltők töltési sebességétől is függ.
A töltőtípusokból három is létezik, melyek mindegyike más-más sajátosságokkal rendelkezik:
Villámtöltők: a nagyvárosokban és az autópályákon elérhető. A leggyorsabb és egyben legdrágább töltési opció.
Nyilvános töltők: a bevásárlóközpontok, nyilvános parkolóhelyek és terek töltői. Előnyük, hogy számos módon (előfizetés, pénzfeltöltés vagy regisztráció révén) igénybe vehetünk ezeken a töltőállomásokon kedvezményt. Ám hátrányuk, hogy nem minden esetben találsz működő (vagy épp nem foglalt) töltőállomást, amikor épp kellene.
Otthoni töltők: ha udvarodon vagy garázsodban töltenéd járművedet, ráadásul olcsón, akár 1000 Ft körüli összegért, ez a megoldás számodra is ideális lehet. A borsosabb kiépítési költség néhány hónap vagy év alatt megtérülhet.
Költséghatékony és praktikus: az otthoni töltés előnyei
A Voltie otthoni töltőivel azonban nem pusztán olcsóbban töltheted villanyautódat. Ha van napelemed, akkor pedig – a rendszerrel való integrálhatóságának köszönhetően – beállíthatod, hogy csak az energiatermelés idején működjön a töltő.
A több mint 10 biztonsági funkciójával a töltőnk gondoskodik arról, hogy sose indulj el töltetlen autóval; kezelni pedig egyáltalán nem bonyolult.
Ha te is szeretnéd kényelmesen és gazdaságosan tölteni elektromos autódat, vedd fel velünk a kapcsolatot!