Dinamikus teljesítményszabályozás: miért érdemes figyelni rá e-autók töltésekor?
2024. dec. 5.
A dinamikus teljesítményszabályozásnak köszönhetően a töltő mindig a rendelkezésre álló energiával tölt. Ezáltal a háztartásban működő egyéb fogyasztók is egyenletes kapnak áramot. Napközben a töltő kevesebbet energiát használ, míg este nagyobb energiafelvétellel, gyorsabban képes tölteni. A dinamikus vezérlés használata mellett spórolhatunk is, ugyanis a kapacitásbővítést elkerülhető, ami igencsak költséges és hosszú folyamat.
Miről is van szó lényegében?
Egyszerűen megfogalmazva, a dinamikus teljesítménymegosztás egy olyan technológia, amely által az elektromos autó töltése automatikusan igazodik a háztartás aktuális energiafelhasználásához. Ez akkor jön jól, ha egyszerre több nagy teljesítményű eszköz működik, például a sütő, a mosógép és a klíma.
A rendszer érzékeli, hogy mennyi energia áll rendelkezésre, és ennek megfelelően szabályozza a töltési folyamatot. Így elkerülhető a túlterhelés, ami miatt áramkimaradás lehet a háztartásban.
Miért lehet fontos ez az elektromos autók tulajdonosainak?
Az otthoni töltés kényelmes megoldást nyújt az elektromos autók feltöltésére, azonban nem mindegy, hogy ezt hogyan tesszük. A hagyományos konnektorok használata egyszerű lehetőségnek tűnik, de hosszabb távon nehézkessé válik, főként lassúsága miatt. De alapvetően elmondható, hogy a múltban épült családi és társasházak nem voltak még az áramellátása terén felkészülve az elektromos autók térnyerésére. Régen más típusú kábeleket és konnektorokat használtak, régiek lehetnek az elektromos kötések és a kötődobozokban is meglazulhattak, ezért érdemes külön kábelezni a töltőt a mérőórától. A konnektoros töltést nem tudjuk vezérelni, ezért az áramkimaradás gyakori lehet. Tehát a sima konnektoros töltés nem ideális sem az autónak, sem pedig a hálózatnak.
A Voltie falra szerelhető töltők dinamikus teljesítményszabályozással ellátott modellek, amelyek gyorsabbá teszik a töltést és egyben megbízhatóbbá is. Képesek folyamatosan optimalizálni az áramfelvételt, így mindig a lehető legbiztonságosabban történik a töltés.
Hogyan működik a dinamikus teljesítményszabályozás?
Az alapja egy intelligens teljesítménymérő, melyet a felhasználó mérőórájánál szükséges kialakítani. Ez az eszköz figyeli az elektromos hálózat terhelését. Amikor a rendszer érzékeli, hogy a háztartásban hirtelen megnő a fogyasztás, például mert bekapcsolt a sütő vagy a mosogatógép, automatikusan csökkenti az autó töltésére fordított energiát vagy szükség esetén le is állítja a töltést.
Amint csökken a háztartási eszközök fogyasztása, a töltő ismét növeli a töltési teljesítményt. Ez a dinamikus váltakozás biztosítja, hogy ne kelljen választani az autó töltése és a háztartási eszközök használata között.
További előnye a költség és energiahatékonyság
A kényelem és a biztonság mellett hosszabb távlatokban is gondolkodhatunk. Az elektromos hálózat optimalizálásával csökken a túlterhelés veszélye, így kevesebb javítási költségre kell számítani. A háztartásunk kapacitásbővítését is elkerülhetjük, ami igencsak költséges és hosszú folyamat. Emellett az energiafelhasználás szabályozásával kevesebb energia megy veszendőbe.
Mire figyelj töltő vásárlásakor?
Ha otthoni töltő telepítését tervezed, érdemes eleve olyan modellt választani, amely támogatja a dinamikus teljesítményszabályozást. Fontos szempont lehet az is, hogy képes legyen a jövőbeni bővítésekhez is igazodni. Gondolj például arra, hogy a napelemes rendszereket egyre több háztartás használja, érdemes olyat vásárolni, ami ehhez is problémamentesen illeszkedik!
Az elektromos autózás jövője egyre okosabb és kényelmesebb megoldásokat kínál, a dinamikus teljesítménymegosztás pedig ennek az útnak az egyik fontos állomása.
Ha érdekelnek az innovatív megoldások, és szeretnél többet megtudni a témáról, vagy a már meglévő járműved töltésére keresel okos megoldást, akkor weboldalunkon jó helyen jársz!